A tájékozódási futás vagy röviden tájfutás összetett sporttevékenység, mind fizikai, mind szellemi kihívás, és a sportoló egyidejű kettős teljesítménye adja az eredményt. Nagy szellemi erőfeszítést igénylő állóképességi sport. A futó a pálya teljesítése közben térképpel és tájolóval tájékozódik, a térképen jelölt ellenőrzőpontokat keresi meg a terepen. A térkép részletes információt ad a terep olyan tulajdonságairól, mint a domborzat, a talaj felszíne, akadályok, a növényzet futhatósága, stb. Nincs jelzett, kiszalagozott versenypálya, az ellenőrzőpontok között mindenki maga választja meg az útvonalat a térképről leolvasott információk alapján. Tájékozódási futásban az eredményességhez a sportolónak kiváló térképolvasási és koncentrációs képességekkel kell rendelkeznie, emellett nagy sebességgel, futva gyorsan kell döntenie a legjobb útvonal mellett.

A tájékozódási futás hasznos! Olyan képességeket, készségeket fejleszt kiválóan –döntés és problémamegoldó képesség, saját elhatározások megvalósítása, információ felvétel, jó és gyors döntés, pontosság, önállóság, stb. – amelyek a mindennapi életben is hasznosak.

A tájékozódási futás életforma! A rendszeres edzések, versenyek következtében a tájfutás, a sportolás az élet mindennapi részévé válik. Ez a fajta sporttevékenység sajátos életformát jelent, olyat, amelyben a természet szeretete meghatározó tényező. A tájfutók sokat utaznak, versenyzés közben érdekes tájakat, természeti szépségeket ismernek meg. Kevés olyan sportág van, amely akár 40-50 éves versenyzői múlttal a hátunk mögött is jelent olyan kihívást, ad annyi élményt, hogy érdemes versenyekre járni. A tájfutás ilyen.

A tájékozódási futás családi sport! A versenyeken minden korosztálynak tűznek ki pályákat, így ugyanazon a versenyen a kezdőtől az élversenyzőig, az unokától a nagyszülőig mindenki rajthoz állhat az életkorának és képzettségének megfelelő kategóriában.